Domů / Novinky / Novinky z oboru / Obrovské dimenzování bezkomutátorového motoru: Průvodce přizpůsobením rámu, točivého momentu, chlazení a pohonu

Novinky z oboru

Obrovské dimenzování bezkomutátorového motoru: Průvodce přizpůsobením rámu, točivého momentu, chlazení a pohonu

2026-10-01

130mm bezkomutátorový motor pohánějící 2 kW průmyslové dmychadlo odebírá zhruba 6 A na fázi na usměrněné sběrnici 230 VAC a součástí, která v poli selže jako první, je zřídka měď. Ložiska, tepelná cesta nebo pohon, který nemůže dodat startovací proud, dosáhnou svého limitu dříve, než vinutí. To je praktická realita obrovského bezkomutátorového motoru: nad zhruba 1 kW přestává být katalogovou položkou a stává se systémovým rozhodnutím zahrnujícím vinutí, chlazení, snímání a kabeláž.

Co se počítá jako obrovský bezkomutátorový motor: Velikost rámu, výkon a točivý moment

Obrovský bezkomutátorový motor je třífázový stroj s permanentními magnety s vnějším průměrem statoru 100 mm nebo více, trvalým výkonem nad zhruba 500 W a točivým momentem na hřídeli měřeným v celých newtonmetrech místo ve zlomcích.

Průměr rámu je prvním filtrem, protože točivý moment se mění s druhou mocninou průměru rotoru as délkou svazku lineárně při pevném magnetickém smykovém napětí. Přechod z rámu 57 mm na 112 mm při stejné délce stohu se blíží čtyřnásobnému zesílení točivého momentu, než se do obrazu dostane kvalita magnetu, vinutí nebo chlazení. Tento vztah vysvětluje, proč se motory 57 mm nakupují ze skladu po tisících, zatímco 100 mm a 130 mm jednotky jsou téměř vždy vyrobeny podle výkresu.

Pracovní definice: obrovský bezkomutátorový motor je jakýkoli BLDC s radiálním tokem s vnějším průměrem statoru 100 mm nebo větším, trvalým jmenovitým výkonem 500 W nebo vyšším a setrvačností rotoru dostatečně vysokou, že pohon musí být vybrán jako součást specifikace motoru, nikoli až po něm.

Průběžné okno točivého momentu podle velikosti rámu
57 mm
0,5 Nm
80 mm
1,6 Nm
100 mm
4,5 Nm
112 mm
7,0 Nm
130 mm
12,0 Nm
Orientační trvalý točivý moment při okolní teplotě 25 stupňů Celsia s nuceným prouděním vzduchu. Skutečné hodnoty závisí na délce svazku, jakosti magnetu, vinutí a pracovním cyklu.

Retek Motion staví tuto třídu do rámů 100 mm, 112 mm a 130 mm, včetně 130 mm motoru dmychadla pro velké zatížení s výkonem 2 kW při 230 V AC a 112 mm nízkokogulační jednotky s výkonem 600 W při 24 V DC. Širší rozsah se shromažďuje pod vysoce výkonné bezkomutátorové stejnosměrné motory .

Dimenzování obrovského bezkomutátorového motoru: Čtyři čísla, která rozhodují o rámu

Dimenzování sestává ze čtyř čísel: nepřetržitý točivý moment, pracovní cyklus, napětí DC sběrnice a tepelný odpor od vinutí k okolí. Opravte ty čtyři a průměr rámu, délku stohu a vinutí si téměř vyberou samy.

  1. Trvalý točivý moment, ne špičkový. Vinutí třídy F s limitem aktivního bodu 155 stupňů Celsia vydrží na několik sekund trojnásobek až čtyřnásobek jeho trvalého proudu; třída H při 180 stupních přidává asi 25 stupňů světlé výšky a zhruba o 10 procent více trvalého proudu.
  2. Pracovní cyklus. Dopravník běžící osm hodin na S1 a nakladač běžící dvě minuty za deset na S3 potřebují různé rámy pro stejný špičkový točivý moment. Pokles na 40procentní pracovní cyklus obvykle umožňuje o 20 až 25 procent více proudu na stejném hotspotu, což může posunout design o jednu velikost rámu dolů.
  3. Konstantní napětí a moment sběrnice. Konstanta točivého momentu Kt v newtonmetrech na ampér nastavuje proud, který točivý moment potřebuje: 3 Nm při 0,15 Nm na ampér odebírá 20 A, zatímco stejné 3 Nm při 0,6 Nm na ampér odebírá 5 A a chová se na 310 V sběrnici. Nejprve vyberte autobus, pak navinutí.
  4. Tepelná odolnost. Tepelný odpor vinutí vůči okolí na 112 mm rámu na volném vzduchu obvykle leží mezi 1,5 a 2,5 stupně Celsia na watt, takže ztráta mědi 4 W je malý nárůst a 40 W je nárůst o 60 až 100 stupňů. To je to, co převádí číslo datového listu na nepřetržité hodnocení.
Specifikujte motor pro teplo, které musí odvádět po dobu osmi hodin, nikoli pro točivý moment, který může dodávat po dobu deseti sekund.

Cooling and IP Rating (Chlazení a IP Rating) Nastavte Continuous Rating, nikoli Peak Line

Trvalý točivý moment je tepelné číslo. Rám o průměru 130 mm, který dosahuje špičky 12 Nm na pracovním stole, často drží 4 až 5 Nm v klidném vzduchu, protože ztráta mědi, která vytvořila špičku, nemá kam jít, jakmile vinutí dosáhne svého izolačního limitu.

Ztráta mědi roste s druhou mocninou proudu, takže 20procentní přetížení přidá asi o 44 procent více tepla. Dvě páky jsou v této velikosti důležitější než cokoli jiného: dráha chlazení a třída těsnění. Nucený vzduch přes žebrované pouzdro obvykle získává 1,5 až 2krát větší točivý moment než stejný rám v klidném vzduchu. Kryt s krytím IP65 s odolností proti mytí přidává tepelnou bariéru mezi vinutím a prouděním vzduchu, a proto má uzavřený motor stejných rozměrů obvykle nižší trvalé hodnocení než jeho otevřený protějšek.

1,5-2x
kontinuální nárůst točivého momentu z nucené konvekce na stejném rámu
25 stupňů
extra hotspot světlá izolace od třídy F do třídy H
2 kW
trvalý výkon 130mm motoru průmyslového dmychadla při 230 VAC

Tento argument nejtvrději testuje průmyslový pohyb vzduchu, protože 2 kW kontinuální stroj musí ztratit zhruba 300 W ztráty z krytu, který je často utěsněn proti prachu.

BL130 130mm 230VAC 2kW Industrial Heavy-Duty Blower Motor BL130 130mm 230VAC 2kW průmyslový motor dmychadla pro těžký provoz Pro průmyslové proudění vzduchu se tento 130 mm 2 kW motor ventilátoru zaměřuje na vysoký průtok vzduchu, utěsněný provoz pro vysoké zatížení s účinnou, nízkohlučnou a přizpůsobitelnou OEM/ODM konstrukcí. Zobrazit produkt →

Controller Matching: Proč se velké bezkomutátorové motory zaseknou, než shoří

Nejčastějším výpadkem pole velkého bezkomutátorového motoru není spálené vinutí, ale pohon, který nemůže dodávat proud v okamžiku, kdy si to rotor vyžádá.

Špičkový točivý moment potřebuje špičkový proud a měnič musí tento proud udržet, aniž by překročil svou vlastní teplotu přechodu. 2 kW motor na sběrnici 310 V odebírá při jmenovité zátěži asi 6 až 7 A, pohodlně uvnitř skromného pohonu; stejný výkon hřídele na sběrnici 24 V potřebuje 85 až 90 A, což mění průřez kabelu, jmenovitý výkon konektoru a tepelné provedení stupně MOSFET. Momentová konstanta a napětí sběrnice jsou tedy jedno rozhodnutí, nikoli dvě.

Startovací chování odděluje bezsenzorové pohony od senzorových pohonů. Snímaný motor s Hallovými snímači nebo enkodérem udržuje plný točivý moment od nulových otáček. Bezsenzorové řízení ztrácí jistotu polohy rotoru pod zhruba 5 až 10 procenty jmenovité rychlosti, což je přesně místo, kde začíná naložený dopravník nebo převodový kloub.

Kombinace napětí referenční sběrnice a regulátoru pro velké bezkomutátorové motory.
Autobusová třída Typický rám Nepřetržitý výkon Řiďte ohleduplnost
24 V DC 76 až 112 mm 300 až 600 W Velký proud, krátké kabely, plocha chladiče dominuje velikosti disku
48 V DC 86 až 130 mm 600 W až 3 kW Nejlepší kompromis pro bateriové platformy, 12 až 60 A na fázi
Usměrněná síť 310 VDC 100 až 130 mm 1 až 3,5 kW Nízký proud, limity spouštění bez senzoru, nutná manipulace s regenerací
Baterie 22,2 až 90 V 60 až 100 mm statoru 1 až 5 kW ve špičce Časování ESC, přizpůsobení vrtule, krátké pracovní cykly

U 24V autobusu zůstává hardware trakční třídy v několikasetwattové třídě, která vyhovuje utěsněným manipulačním zařízením, která musí startovat pod zatížením.

BL100 100mm 24VDC 300W Electric Forklift Motor Motor elektrického vysokozdvižného vozíku BL100 100mm 24VDC 300W Pro manipulaci s materiálem 24 V podporuje tento 100 mm 300 W motor vysokozdvižné a paletové vozíky se stabilním výkonem, nízkou hlučností a dlouhou životností. Zobrazit produkt →

Katalogový motor nebo vlastní vinutí: Co se změní nad 100 mm

Více než zhruba několik stovek jednotek ročně, na zakázku vyrobený velký bezkomutátorový motor obvykle poráží katalogovou jednotku, která téměř pasuje, protože každý kompromis v převodu, montáži nebo kabeláži se platí znovu na každé dodané jednotce.

Motor skladového katalogu
  • Jednotková cena klesá s objemem, ale pouze u již opracovaných vinutí a hřídelů
  • Doba dodání měřená ve dnech pro standardní hodnocení
  • Převodovka, držák a sběrnice se přizpůsobí motoru
  • Náhradní díly zůstávají k dispozici roky
Vlastní vinutý motor
  • Konstanta točivého momentu přizpůsobená autobusu a převodovce na prvním obrázku
  • Náklady na nástroje amortizované v rámci objednaného množství
  • Dodací lhůta daná nástroji a schválením prvního výrobku
  • Pouzdro, hřídel a konektor navržené kolem stroje

Ekonomika funguje pouze tehdy, když jsou díly vyrobeny na jednom místě. Jiangsu Retek Motion Co., Ltd. v letech 2021 až 2023 přesunul tlakové lití, CNC obrábění a vstřikování kabelů do vlastního podniku, díky čemuž je přizpůsobené pouzdro a kabeláž praktické při malém objemu; do roku 2024 společnost dodávala do více než 20 zemí. Vlastní sestavení začínají na RFQ se čtyřmi čísly velikosti, nikoli na obrázku z katalogu.

Kde jsou ve skutečnosti specifikovány velké bezkomutátorové motory

Velké bezkomutátorové motory se soustřeďují do pěti skupin aplikací: trakce a manipulace s materiálem, průmyslový pohyb vzduchu, těžká bezpilotní letadla, převodové robotické klouby a lékařské nástroje nebo nástroje pro osobní péči.

Rodiny aplikací pro velké bezkomutátorové motory a omezení, které dominuje každému výběru.
Aplikace Typický rám Typické hodnocení Rozhodující omezení
Vysokozdvižný vozík a AGV trakce 100 až 112 mm 300 až 600 W continuous Utěsněné pouzdro, vysoký rozběhový moment, sběrnice 24 až 48 V
Průmyslové dmychadlo a axiální ventilátor 130 mm 2 kW trvale Nepřetržitý provoz, životnost ložisek, konstantní regulace průtoku vzduchu
Těžkozdvižné UAV 87 až 137 mm stator 1 až 5 kg tahu na rotor Poměr tahu k hmotnosti, časování ESC, balení 6S až 24S
Robotický kloub s převodovkou 40 až 64 mm plus převodovka 60 až 200 Nm na výstupu Vůle, rozlišení kodéru, harmonické ozubení
Zdravotní cvičení a osobní péče 22 až 42 mm Špičkový výkon 100 až 500 W Hlučnost, čistitelnost, kompaktní servořízení
Odvod tepla, nikoli síla magnetu
Při velikosti rámu 100 mm a více je použitelný točivý moment, tah nebo proudění vzduchu omezeno tím, jak rychle teplo opouští vinutí.
LN13720 24S Brushless Drone Motor for Heavy-Lift UAVs LN13720 24S bezkomutátorový dronový motor pro Heavy-Lift UAV Vysokozdvižný UAV motor 24S nabízený v 34KV a 38KV, zaměřený na nákladní drony a profesionální letecké platformy, které potřebují točivý moment, účinnost a odvod tepla. Zobrazit produkt →

Často kladené otázky o obrovských bezkomutátorových motorech

Kolik krouticího momentu produkuje 130mm bezkomutátorový motor?

Rám o průměru 130 mm obvykle poskytuje 10 až 15 Nm špičkového točivého momentu a 4 až 6 Nm nepřetržitě s vinutím třídy F v klidném vzduchu. Rozpětí vychází z délky svazku, kvality magnetu a chlazení: stejný stator, který drží 5 Nm na volném vzduchu, může pojmout 8 až 10 Nm s nucenou konvekcí a izolací třídy H.

Je velký bezkomutátorový motor účinnější než velký kartáčovaný stejnosměrný motor?

Ano, zhruba o 8 až 15 procentních bodů při stejném výkonu, protože nedochází k poklesu kartáče a komutátoru. 104 mm kartáčovaný motor s jmenovitým napětím 180 V DC a 1 000 W zůstává konkurenceschopný za pořizovací cenu a je snadno ovladatelný, ale opotřebení kartáčů určuje interval údržby a komutátor omezuje trvalý proud v uzavřených nebo vysokohorských instalacích.

Co by měla obsahovat RFQ pro vlastní velké BLDC?

Odešlete pět vstupů: kontinuální a špičkový točivý moment s dobou trvání, pracovním cyklem, napětím stejnosměrné sběrnice, okolní teplotou s metodou chlazení a mechanické rozhraní včetně hřídele, příruby a konektoru. Průměr rámu, délka stohu a vinutí – to vše vyplývá z těchto pěti; bez nich je jakákoliv konstanta točivého momentu jen odhad.

Základní pravidlo: pokud dva motory sdílejí velikost rámu a liší se v nepřetržitém hodnocení o více než 30 procent, rozdíl je téměř vždy v chladicí dráze nebo třídě izolace, nikoli v magnetech.

Novinky